DRBY*FÁMY*SENZACE…about: LIVA

Estimated read time 10 min read

DRBY*FÁMY*SENZACE…about: LIVA

Kapela LIVA

Symphonic power metalová operní kapela Liva je první kanadská kapela, která od roku 1997 mísila klasickou hudbu s metalovou hudbou.

Alan – Pro ty kteří vás neznají, trochu se nám přibližte.

Pier – Jsme první kapela v Kanadě, která mixuje metalovou hudbu s klasickou hudbou. Existujeme od roku 1997!

Od počátku jsme vždy chtěl být sami sebou a najít svou uměleckou cestu ve všech aspektech projektu, i když by to mohlo vést k delšímu procesu. Rád se dotýkám všech aspektů tvorby alba: hudby, textů, jazyka, uměleckého díla, instrumentace a muzikantského umění každého člena. Pokud jde o to, čím se Liva liší, jsme dvá hlavní zpěváci, jeden pracuje se sopránovým hlasem, druhý s tenorovým hlasem a death metalovým hlasem. Zpíváme latinsky. Hraji také na devítistrunnou kytaru a máme úžasné symfonické orchestry. Sopranistka Nadine má silnou hlavní roli jako frontmanka, Martin, baskytarista, mi svou hrou velmi připomíná Steva Harrise a bubeník Claude je ve svém přístupu k bicí soupravě jedinečně muzikální.

Liva se dala dohromady jako kapela v Sherbrooke, Québec (Kanada) v roce 1997 a v roce 2001 nahrála první eponymní čtyřstopé demo. Tyto skladby se také objevily na prvním albu skupiny Requiem (2002). Tato heavymetalová verze rekviem v latině byla hitem mnoha milovníků hudby. Poté, na jaře roku 2007, vydala Liva druhé album De Insulis, které zhudebnilo latinské texty francouzského básníka a teologa Alaina de Lille – De Insulis (z 12. století). Na podzim roku 2013 vychází Livino dlouho očekávané třetí album Human Abstract s texty v Shakespearově jazyce.
Od prvopočátku Liva prokazovala svůj talent, když hrála předskokany pro mezinárodní kapely jako Voivod, Gorguts, Nightwish, Kataklysm, Therion a Leaves’ Eyes/Kamelot, abychom jmenovali alespoň některé. Liva také vystupovala v show věnované budoucnosti metalové hudby v provincii Québec na „Week-end Extreme“ konaném v roce 2002.
Liva byla předmětem různých článků, mimo jiné na podzim roku 2001 v televizním programu Bande-à-part na ARTV, specializovaném uměleckém kanálu kanadského Radio-Canada. Poté, 8. března 2002, Liva vystoupila s komorním orchestrem složeným ze 13 hudebníků a členů sboru během rozhlasového koncertu, který byl nahrán před živým publikem pro Bande-à-part a odvysílán v dubnu 2002. Tato nezapomenutelná událost dala publiku ochutnat široký a inovativní hudební talent kapely.

Alan – Jak už jste řekli existujete od roku 1997. Stále ta samá sestava? Nebo máte změny? A v současné době, muzikanti v Liva působí i v jiných kapelách, projektech, operních tělesech?

Pier –  Pokud se bavíme o prvotním založení kapely v roce 1997, byla to parta kamarádů muzikantů (včetně současného basáka Céline Dion, Yves Labonté), pak to byla spíš rodinná záležitost pro album Requiem z roku 2002, s mojí ženou a naším švagrem. Ale pokud se bavíme o sestavě na poslední album Ecce mundus, jsou to spíš přátelé, které znám už dlouho a byli v okruhu mých přátel muzikantů.
Mimo Livu hraji v klasickém duetu se svou ženou (já na desetistrunnou klasickou kytaru a ona, zpívá). Od roku 2014 dělám sérii klasické hudby jako producent. Sopranistka Nadine zpívá v Montrealské opeře, baskytarista Martin hraje v cover bandu a bubeník Claude hraje ve dvou popových kapelách.

Alan – Za sebou máte několik vydaných alb. Můžeš nám je trochu rozebrat? Popsat? A popsat i vývoj hudby Liva?

Pier – Zvuk kapely vyšel z našeho prvního alba. Volba zpěvu v latině vycházela ze skutečnosti, že jsem klasicky vystudovaný kytarista a během mého hudebního formování mě bavilo pracovat s tímto jazykem na hodinách klasického zpěvu; cvičili jsme posvátnou hudbu a to spojení se mi líbí. Také moje životní partnerka, Catherine Elvira, byla tehdy naší další hlavní zpěvačkou, je fenomenální sopranistka a chtěl jsem s ní prožít svou hudbu; je také velmi nadaná v duchovní hudbě, takže zpívat v latině byla snadná volba. Samozřejmě je také skvělá violistka. Zvuk, který jsem pro kapelu hledal, by měl široký rozsah, od vysokých sopránových tónů po death metalový hlas, a byl tam i střední rozsah zvuku, kam přesně zapadla viola Catherine Elviry. Všechno zapadlo na své místo. Speciálně pro práci s kapelou si pak nechala vyrobit elektrickou violu. Tak se zrodil mix mezi klasickou hudbou a metalovou hudbou s violou, kytarou, basou a bicími.
U „Ecce mundus“ jsem se vrátil k původnímu zvuku, neboli ochranné známce kapely, kterou je zpívat latinsky. Jsme teď úplně nová sestava, Nadine Guertin na vokály, Martin Tremblay na basu a v době nahrávání Claude Lacroix na bicí. V roce 2015, kdy z kapely odešla bývalá sopranistka a violistka Catherine Elvira Chartier, aby se mohla soustředit na svou klasickou kariéru, jsem se až do roku 2020 snažil pracovat jinak. Byl jsem jediný zpěvák, takže jsem hodně pracoval na vysokém rejstříku svého hlasu. Začal jsem také více pracovat s klávesami při živých vystoupeních, abych experimentoval s orchestrací, abych nahradil sopránové melodické linky. Violové linky by se také našly v těchto orchestracích a stopy této práce najdeme na našem posledním albu. Pak jsem chtěl znovu pracovat se sopránem, protože to byla silná součást identity kapely a už jsem měl na mysli projekt Samson & Dalila. Pak jsme našli Nadine Guertin, skvělý přírůstek do kapely! Přináší své vlastní zabarvení a nápady.

Alan – Poslední album se kterým stále vystupujete. Můžete nám popsat ve zkratce jak hudbu, tak textovou část?

De avaritia et luxuria mundi – Toto je nejdelší píseň ze všech písní alba, s 9 minut 30 sekund. Všechny schopnosti kapely jsou v této písni. Dal jsem velký prostor naší nové sopranistce Nadine k improvizaci. Píseň je o hledání moci spojené s lidskou chamtivostí, neukojitelnou žízní. Stejně jako u nádoru platí, že čím více otéká, tím prudčeji nemoc roste.

Materiae summa – V tomto případě jsou riffy intra, sloky a refrénu velmi těžké, ale pro každou sekci třemi různými způsoby. Chtěl jsem skladbu s polovičním rytmem s pocitem kontrabasového bubnu. Na to jsem velmi pyšný. Text říká: Nic se neděje bez příčiny; vše, co je, je důsledkem toho, co bylo, a příčinou toho, co bude.

Ecce mundus demundatur – Toto je moje power balada, ale ne jako mnoho jiných kapel. Chtěl jsem, aby naznačovala smyslnost a chtěl jsem vybudovat progresivní intenzitu. Text říká: Svět není nic jiného než špína, jediná věc, kterou oplývá, je spousta neřestí.

Sunt – Toto je moje power metalová píseň z alba. Tato píseň vznikla během jedné noci! Miluju závěrečnou část. Hovoří o korupci, nepoctivých právnících a pokrytcích.

Samson & Dalila I – Toto je symbolická píseň alba. Tato píseň obsahuje prvky, které lze nalézt ve stylu Liva. Je o starém příběhu Samsona a Dalily. Aby Dalila pomstila svůj lid, ostříhá Samsonovi vlasy, čímž ho oslabí.

Samson & Dalila II – Stejného příběh. Chtěl jsrm mít i hard rock, abych si zazpíval. Jsem velmi hrdý na to, co jsem našel pro Nadine refrén a na to, jak využívám veškerý rejstřík svého hlasu.

Obscura – Chtěl jsem použít volný riff. To byl starý nápad, na kterém jsem hodně pracoval při budování struktury. Hlavní sekce je jedna z mých nejoblíbenějších na albu. Text je o štěstí: návrh, jak nahradit to, co postrádá na délce svou intenzitou – množství, v jakém ovlivňuje jednotlivce, je dlouhodobé, i když štěstí samo nepřichází.

O Roma nobilis – Toto je nejtěžší znějící píseň, jakou jsem kdy napsal. Mluví o slávě Říma: Královno země, ó ty Říme vznešenosti, Ty nejznamenitější Město měst, Rudé s rubrikální krví mučedníků, Bílé s panenskými oděvy a liliemi: Tebe zdravíme, když přicházíme k tvému portálu Chraň nás, vládni nám, Město nesmrtelné!

Silence – Tohle byla moje nejtěžší skladba. Trvalo mi hodně času, než jsem tu písničku sestavil ze směsi velmi starých dobrých nápadů. Ale teprve loni mě to inspirovalo k dokončení. Sekce sólové kytary je jednou z mých nejlepších vůbec. Text: I když je člověk pryč a lidský hlas ustává, zelené ruiny, pusté zdi a antické paláce nadále existují s pevností jejich ‚ticha‘ – nebo spíše jemného zvuku a paralelního klidu přírody.

Alan – Na rok 2025 co připravujete? Nejen hudebně, ale třeba tour po Evropě?

Pier – Právě jsme vydali náš úplně první videoklip jako kapela, „Samson & Dalila I“, což byla důležitá součást našich letošních plánů. Možná příští rok bych chtěl udělat koncert s plným symfonickým orchestrem, abych si užil všechnu tu práci na orchestracích s živými hudebníky a nástroji. Rád bych vydal Ecce mundus ve vinylové edici.

Alan – Má oblíbená otázka. Vtipné zážitky z hraní, z cest, při natáčení alb. Máte nějaké pikantní zážitky?

Pier – V roce 2005, po zvukové zkoušce v Club Soda v Montrealu, jsme šli po chodníku, mířili na večeři a najednou se mi k nohám vrhl chlapík na kolena a řekl: “Děkuji za záchranu budoucnosti metalu v Quebecu!”

Alan – Díky za rozhovor, a snad se uvidíme někdy na koncertě nebo festivale v Čechách, na Slovensku nebo v Německu.

Pier – Mnohokrát děkujeme, že nás podporujete a mluvíte o Livě. Doufáme, že se uvidíme, můj příteli, v České republice, na Slovensku nebo v Německu. Ať žije váš webzin.

 

https://livaband.com

https://www.facebook.com/www.livaband

https://www.instagram.com/livametalband

https://www.youtube.com/watch?v=wikm1zvO7es&list=PLOUTdNGxj6sMl9w8NbxFXWxFln6o_cUD0

+ There are no comments

Add yours