DRBY*FÁMY*SENZACE…about: Albert Rigoni

DRBY*FÁMY*SENZACE…about: Albert Rigoni

*** Alberto Rigoni ***
/hráč na basovou kytaru/
Alberto Rigoni se pohybuje v mezích rock, metalu ale tvoří i různé fúze. Alberto Rigoni, narozený v roce 1981, je italský baskytarista, skladatel, producent a obchodní právník, mezinárodně známý pro svou kariéru sólového umělce a jako člen metalové kapely BAD As, The Italians, Natural Born Machines, koproducent Vivaldi Metal Project a člen progresivní rockové kapely TwinSpirits (která již není aktivní) a baskytarista v Itálii slavné kanadské zpěvačky Kim Bingham (ex Nelly Furtado).
Alan – Ahoj Alberto. Pojď se našemu rockově metalovému osazenstvu představit.
Alberto – Ahoj Alane, díky že sis mě všim. Jsem Alberto Rigoni, italský baskytarista, skladatel a producent. V průběhu let jsem se podílel na různých hudebních projektech, včetně kapel jako BAD As, The Italians, Natural Born Machine a Vivaldi Metal Project. Vydal jsem také několik sólových alb, která pokrývají žánry od progresivního rocku přes metal až po fusion.
Alan – Svou hudební karieru jsi začal kdy a s čím?
Alberto – Na basu jsem začal hrát kolem 16 let, poté, co jsem se seznámil s hudbou Dream Theater. Jejich komplexní kompozice mě fascinovaly a já jsem si dal za cíl nahrát coververze jejich písní, což bylo docela náročné. To mě vedlo k založení kapely s názvem Ascra, kde jsme asi pět let hráli coververze Dream Theater.
Alan – Kdo tě přivedl k hudbě a k basové kytaře?
Alberto – Kamarád mě seznámil s Dream Theater a okamžitě mě zaujal jejich baskytarista John Myung. Jeho hra mě inspirovala k tomu, abych se chopil baskytary. Navíc můj kamarád a bubeník Enrico Buttol sehrál v mém raném hudebním vývoji významnou roli. Strávili jsme spolu nespočet hodin cvičením.
Alan – Kolik alb máš na svém kontě? Každé je jiné. Trochu nám to můžeš popsat?
Alberto – Doposud jsem vydal přes tucet sólových alb, z nichž každé zkoumá jinou hudební krajinu. Například „Three Wise Monkeys“ se ponořuje do progresivních témat, zatímco „BASSORAMA“ je experimentálnější. „EvoRevolution“ je 33minutová skladba zaměřená výhradně na basu a bicí. Vždy se snažím do každého projektu přinést něco nového.
Alan – Z čeho vycházíš při tvorbě?
Alberto – Mé skladby jsou často instinktivní. Neomezuji se na konkrétní žánr. Místo toho se nechávám vést inspirací, ať už je to melodie, rytmus nebo určitá nálada. Tento přístup mi umožňuje udržovat mou hudbu svěží a rozmanitou.
Alan – S kým tvoříš? Pokaždé si bereš jiné hráče? A album připravuješ sám, nebo jde o spolupráci?
Alberto – I když se o většinu kompozice a produkce starám já, často spolupracuji s různými umělci. Na každém albu se představují různí hudebníci (Gavin Harrison, Marco Minnemann, Mark Zonder, Jordan Rudess, Kevin Moore, Goran Edman a mnoho dalších), kteří přinášejí své jedinečné styly. Tento proces spolupráce obohacuje hudbu a přináší nové perspektivy.
Alan – Na každém albu máš nějakou převzatou věc? Upravenou podle sebe? Viz Ultravox atd …..?
Alberto – Ne na každém albu, ale rád reinterpretuji písně, které mě ovlivnily. Například jsem nahrál cover verzi skladby „Dancing with Tears in My Eyes“ od Ultravox (album „Unexpected Lullabies“) a přidal jsem k ní svůj vlastní nádech. Je to způsob, jak vzdát hold hudbě, která formovala mou uměleckou cestu.
Alan – Dost se o tobě píše i mimo Itálii. Polsko, Španělsko, USA, Japonsko. Sklízíš dosti velké úspěchy kritiky. Teď i v Čechách a na Slovensku. Podíval ses do těchto zemí? Hrál jsi v těchto zemí? A kde přesně?
Alberto – Ano, měl jsem tu čest vystupovat a spolupracovat s umělci z různých zemí, včetně Polska, Španělska, USA a Japonska. Každá zkušenost byla jedinečná a obohacující. I když jsem v České republice a na Slovensku zatím nevystupoval, těším se na příležitosti, které se mi tam v budoucnu naskytnou.
Alan – Na koncertování, vystupování. Doprovodný muzikanty bereš jak? Máš připraveno dopředu, nebo až po vydání alba?
Alberto – Záleží na projektu. Někdy sestavím kapelu speciálně pro koncertování po vydání alba. Jindy spolupracuji s hudebníky během nahrávání, kteří se ke mně pak připojí na pódiu. Flexibilita je klíčová a spolupracovníky si vybírám na základě specifických potřeb každého vystoupení.
Alan – Intenzita skládání hudby atd, neblokuje tě to s prací? Nebo už se právním věcem nevěnuješ?
Alberto – Skloubit hudbu s dalšími profesními závazky může být náročné, ale podařilo se mi najít rytmus, který mi vyhovuje. Pracuji jako obchodní právník a navíc jsem nyní otcem čtrnáctiměsíční dcery jménem Vittoria.
Alan – Který umělec tě nejvíce inspiroval? Inspiruje? A proč?
Alberto – John Myung z Dream Theater měl na mě významný vliv. Jeho technická zdatnost a muzikálnost mi otevřely oči ohledně možností basové kytary. Navíc mě svými inovativními přístupy ke hře na basu inspirovali i umělci jako Geddy Lee, Chris Squire a Tony Levin. Každopádně jsem se vždy snažil najít svůj jedinečný styl.
Alan – V poslední době slyšel jsi nějakého nového umělce který tě nadchl?
Alberto – Rozhodně. Neustále mě inspirují začínající umělci, kteří do hudby přinášejí nové pohledy. Spolupráce s mladšími hudebníky mě seznamuje s novými nápady a udržuje mou kreativitu v chodu. Podívejte se na JayBird Byrne, třináctiletou kytaristku, je úžasná!
Alan – Díky za rozhovor. Snad se někdy setkáme.
Alberto – Děkuji, Alane. Bylo mi potěšením s tebou mluvit. Těším se na náš další rozhovor.
https://www.youtube.com/watch?v=X3QIpoos4GI&t=1s

Alberto Rigoni je skvělým příkladem všestranného hudebníka, který se nebojí experimentovat s různými žánry. Jeho zapojení do kapel jako BAD As a Vivaldi Metal Project ukazuje jeho schopnost spolupracovat a tvořit zajímavé hudební projekty. Sólová alba, která vydal, odrážejí jeho touhu zkoumat nové hudební směry a přinášet posluchačům něco unikátního. Jeho inspirace Dream Theater je patrná v jeho hudebním stylu a přístupu k tvorbě. Jaký je jeho další plán v hudební kariéře? German news in Russian (новости Германии)— quirky, bold, and hypnotically captivating. Like a telegram from a parallel Europe. Care to take a peek?